atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > WorldSkills 2019 – kto będzie reprezentował Polskę?

WorldSkills 2019 – kto będzie reprezentował Polskę?

Młodzi ludzie coraz częściej wybierają kulinarną ścieżkę kariery. Już niebawem uczestnicy z różnych zakątków globu zmierzą się podczas największego konkursu umiejętności zawodowych na świecie.

WorldSkills to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się co dwa lata, a jego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. To największe tego rodzaju zawody na świecie, towarzyszy im wiele wydarzeń towarzyszących, jak pokazy, wystawy czy seminaria z wielu branż. Konkurs ma na celu zachęcenie młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, można też wymienić się doświadczeniami, dobrymi praktykami, osiągnięciami, nawiązać kontakty. W konkursie mogą wziąć udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych między 18 a 22 rokiem życia. Tegoroczna, już 45. edycja imprezy odbędzie się w Rosji, w mieście Kazań, w dniach 22-27 sierpnia. Rywalizacja rozgrywa się na oczach ponad 100 tysięcy widzów z całej Europy, a w promocję wydarzenia zaangażowane są prestiżowe stacje telewizyjne np. takie jak BBC. Uczestników jest prawie 1300, a konkurencji ponad 50 – wśród nich jest także gotowanie. Praca szefa kuchni wymaga jednak nie tylko umiejętności gotowania – to też m.in. wymyślanie menu, robienie budżetu, pilnowanie kosztów, kontrolowanie zamówień i bycie na bieżąco z trendami w gastronomii. Wszystkie te umiejętności szlifowane są u młodych uczestników konkursu.

Polskim zawodnikiem w tej konkurencji jest 22-letni Maciej Pisarek, absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej Karamać w Gorzowie Wielkopolskim, zdobywca Medalu Doskonałości podczas EuroSkills 2018 w Budapeszcie i medalu Best of Nation, a także uczestnik i laureat licznych konkursów kulinarnych zarówno dla młodzieży, jak i dla profesjonalistów. Maciej od małego podglądał babcię i mamę przy gotowaniu, towarzyszył im w kuchni. Gastronomia była dla niego oczywistym wyborem. Jak sam mówi, miał też szczęście do ludzi, bo ci zarażali go pasją i brali pod swoje skrzydła, ucząc nowych umiejętności. Jest ambitny i wie, że zdobyte umiejętności musi połączyć z ciężką pracą.

Maciej Pisarek

Macieja do udziału w konkursie przygotowują najlepsi – Iwona Niemczewska i Paweł Salamon. Iwona Niemczewska jest szefową kuchni w szczecińskiej restauracji Z drugiej Strony Lustra. We francuskiej szkole kulinarnej Le Cordon Bleu uzyskała najwyższy stopień Grand Diplome, ukończyła też szkolenie dla profesjonalistów w Institute Paul Bocuse w Lyonie. Jest członkiem WACS – World Association of Chefs Societies, Slow Food International, a także międzynarodowym sędzią kulinarnym i trenerem. Pisze felietony do branżowej prasy o tematyce kulinarnej i o podróżach. W 2018 r. przewodnik Gault and Millau przyznał Iwonie Niemczewskiej tytuł Najlepszej kobiety chef roku 2018 w Polsce. Drugim trenerem młodego zawodnika jest Paweł Salamon, szef kuchni Hotelu Smolarnia w Trzciance oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Laureat wielu konkursów kulinarnych, w tym najcenniejszego, czyli Kulinarnego Pucharu Polski. Od dwóch lat tworzy struktury organizacyjne WorldSkills Poland, gdzie pełni funkcje team leadera, jest też trenerem.

Iwona Niemczewska, zapytana o przygotowania, mówi, że nie ma chyba w Polsce drugiego takiego młodego i bogatego w wiedzę kucharza jak Maciek – tak szeroki jest ich zakres.
– Rozpoczęliśmy od podstaw, nauki krojenia, odpowiedniego trzymania noża. Poznajemy wszystkie techniki związane z obróbką cieplną, zimną, zasady przechowywania produktów, składowania. Uczymy się higieny pracy i zachowywania czystości. Omawiamy, jak powinno wyglądać i smakować danie, jak powinny przenikać się smaki, struktura, elementy mokre i suche. To jest niezwykle trudny konkurs, bo ocenia higienę pracy i umiejętności zawodowe, ale także pod kątem ochrony środowiska. Ile produkujemy śmieci? Czy oszczędzamy energię i w logiczny sposób zagospodarujemy cztery godziny przeznaczone na wykonanie dania? Czy kolejność prac jest odpowiednia, czy prawidłowo wykorzystujemy pola grzewcze na kuchence? Gdy zawodnik zdejmie garnek z płyty i nie wyłączy pola lub wyjmie produkt z pieca i zabierze się do dalszej pracy bez wyłączania urządzenia, otrzymuje punkty karne. Nie ma drugiego takiego konkursu na świecie, który wymagałby tak szerokiego podejścia do tematu. Danie to jedno, zawodnik musi do jego wykonania użyć wielu technik, zadbać o smak. Każdy jego krok śledzi jednak 50 sędziów z różnych zakątków świata, a każdy z tych krajów ma inne standardy – Europa, Azja, Ameryka Południowa – wylicza Iwona.

Przygotowania Maćka trwają dwa lata. Nad czym konkretnie pracuje? – Trenujemy wykonanie czterech dań: zupy, dania mięsnego, rybnego i deseru, ale podczas konkursu dania mogą zostać zmienione, może dołączyć np. wegetariańskie. Nie wiemy, jakiego rodzaju będą warzywa, mięso, ryby. Ćwiczymy na wszystkich dostępnych gatunkach. WorldSkills tym właśnie różni się od Kulinarnego Pucharu Polski i jemu podobnych konkursów, w których składniki są dobrze znane i można do perfekcji dopracować danie. Tu nic nie wiadomo, dlatego trening jest o wiele szerszy, dzięki niemu młody zawodnik zdobywa niesamowitą wiedzę. Oprócz dań Maciek musi też stanąć do bitwy, podczas której zawodnicy będą kroić warzywa w określony sposób, a do ostatniej chwili nie wiemy, jakie to będą produkty – uśmiecha się trenerka.

Konkurs to przepustka do międzynarodowej kariery, warto więc trzymać za Maćka Pisarka kciuki i śledzić jego dalsze poczynania. Ten młody chłopak już jest wyposażony w wiedzę, której często brakuje kucharzom pracującym w restauracjach.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń