atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Zmiany preferencji klientów gastronomii. Jakie są dzisiaj ich oczekiwania?

Zmiany preferencji klientów gastronomii. Jakie są dzisiaj ich oczekiwania?

BearFotos, shutterstock

W dynamicznie zmieniającym się świecie gastronomii niezwykle ważne jest obserwowanie i zrozumienie aktualnych oczekiwań Gości. Tylko dzięki temu można stworzyć ofertę, która będzie zachwycać smakiem i pomysłowością. 

Branża restauracyjna cały czas się rozwija – warto to robić, opierając się na dzisiejszych preferencjach konsumentów. Jakie są aktualne oczekiwania Gości i jakie rozwiązania już dziś można wdrożyć? 

Bardziej ekologiczna i zrównoważona kuchnia 

Polacy są coraz bardziej eko i zero waste – potwierdza to m.in. 27% wzrostu sprzedaży produktów ekologicznych w pierwszym półroczu 2023 roku [1]. Goście coraz częściej też oczekują, że ich ulubione lokale będą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to zarówno wybór lokalnych produktów, jak i minimalizowanie odpadów. Restauracje, które komunikują swoje zaangażowanie w ochronę środowiska, zyskują lojalność klientów i wyróżniają się na rynku. 

Co możesz zrobić? 

Stwórz dla swoich Gości menu roślinne, w którym wykorzystane zostały lokalne produkty lub takie od sprawdzonych dostawców – którzy do produkcji wyrobów podchodzą odpowiedzialnie i z poszanowaniem zasobów naturalnych. Wyraźnie informuj o tym, że sięgasz po składniki, które są dobre dla środowiska – np. tłuszcz roślinny Eleplant. Jego produkcja wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla niż w przypadku tradycyjnego masła. 

Dodatkowo zaprojektuj menu z myślą o ograniczeniu odpadów, wprowadzaj praktyki zero/less waste możesz kompostować odpady w jeśli istnieje taka możliwość lub wykorzystywać odpady w inny sposób – one także mogą być cennym surowcem Pamiętaj także o tworzeniu sezonowego menu z wykorzystaniem świeżych produktów, które często nie wymagają chłodzenia czy mrożenia, co przekłada się na oszczędność energii i mniejsze obciążenie dla środowiska. 

Apetyt na kuchnię roślinną 

Zauważalnym zjawiskiem, które dynamicznie wchodzi do gastronomii, jest wzrost zainteresowania kuchnią roślinną. Konsumenci, poszukujący alternatyw dla tradycyjnych potraw mięsnych, chętniej sięgają po dania roślinne. Coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską, wegańską, a także fleksitarianką, która zyskuje na popularności, ponieważ wiele osób chce zwiększyć liczbę dań roślinnych w swoim jadłospisie, nie rezygnując całkowicie z mięsa. Dodatkowo cenioną dietą, szczególnie przez naukowców, jest dieta planetarna – według badaczy może być remedium na zagrożenia związane z bezpieczeństwem żywności oraz wpłynąć na ograniczenie zmian klimatycznych. W odpowiedzi na te zmieniające się potrzeby restauracje mogą wzbogacić swoje menu o szeroki wybór smacznych i innowacyjnych potraw roślinnych.  

Co możesz zrobić? 

Wprowadź do swojej karty kreatywne, roślinne dania, które zainteresują nawet największych miłośników mięsa. Zacznij od weganizacji znanych i lubianych receptur – sięgnij po nasze wegańskie przepisy na roślinne burgery. Dodatkowo zastąp tradycyjne składniki roślinnymi zamiennikami. Zamień krowie mleko na napoje roślinne (np. migdałowe), a zwykłe masło na Eleplant – tłuszcz roślinny, który możesz wykorzystać do gotowania, pieczenia i przygotowywania aksamitnych sosów. Tym sposobem docierasz do szerszej grupy odbiorców – także do tych, którzy nie mogą jeść laktozy lub szukają produktów bez oleju palmowego w składzie. 

Spersonalizowana oferta 

Klienci często oczekują czegoś znacznie więcej niż standardowego menu. Szukają doświadczeń spersonalizowanych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb dietetycznych, alergii czy preferencji smakowych. Oferowanie wegańskich dań i opcji bezglutenowych czy keto nie jest już tylko trendem, ale standardem, którego poszukują Goście.

Co możesz zrobić? 

Uwzględnij w swoim menu dania bezglutenowe, bez laktozy, bez cukru, bez cholesterolu – dieta „bez” jest coraz popularniejsza i może przyciągnąć klientów z alergiami pokarmowymi czy dietami eliminacyjnymi. Możesz również współpracować z profesjonalnymi dietetykami, aby dostosować menu do specjalnych potrzeb dietetycznych. 

Autentyczność na talerzu 

W erze globalizacji Goście coraz częściej poszukują autentycznych i niepowtarzalnych doświadczeń kulinarnych. Oczekują możliwości degustacji tradycyjnych potraw z różnych regionów świata, tworzonych zgodnie z oryginalnymi recepturami lub klasycznych polskich potraw w nowym wydaniu. Jednocześnie, obserwujemy rosnące zainteresowanie daniami w stylu street food, które stanowią łatwy sposób na eksplorację różnorodnych kultur. Warto jednak uwzględnić, że podążając za trendem globalnego smaku, wartość lokalności i zrównoważonej kuchni nadal pozostaje ważna. Zamiast importować egzotyczne składniki, można poszukać lokalnych zamienników, takich jak polskie trufle czy imbir hodowany w Polsce. Ostatecznie połączenie globalnych inspiracji z lokalnymi skarbami kulinarnej tradycji może stanowić ciekawy i wartościowy kierunek dla gastronomii lokalnej. 

Co możesz zrobić? 

Nie bój się sięgać po receptury na „dania ulicy” – np. meksykańskie tacosy i wietnamską zupę pho. Nie zapominaj o weganach i wegetarianach – przygotuj dla nich bezmięsne wersje tych pozycji. Dodatkowo możesz organizować cykliczne spotkania kulinarne, które pozwolą Gościom na „podróżowanie” poprzez smaki świata. Pamiętaj jednak o zrównoważonym podejściu i wykorzystywaniu lokalnych produktów – będą pełnić rolę zamienników dla egzotycznych składników. 

Nie tylko smacznie, ale i zdrowo 

Zainteresowanie zdrowszym stylem życia rośnie – stąd też trend w gastronomii zwany „healthy ageing”, czyli zdrowe starzenie się. Goście coraz częściej oczekują, że dania restauracyjne będą lekkie, zdrowie i bogate w składniki odżywcze, a pozbawione tego, co nie jest dobre dla naszego organizmu, np. cholesterolu. Szczególną uwagę zwracają na składniki – konsumenci chcą dokładnie wiedzieć, co jedzą.

Co możesz zrobić? 

Warto promować potrawy ze swojego menu, które są bogate w składniki odżywcze. Wprowadź odpowiednie oznaczenia kaloryczne oraz pełną listę składników przy takim daniu. Podkreślaj pochodzenia wykorzystywanych surowców, jeżeli możesz pochwalić się lokalnymi, ekologicznymi lub zrównoważonymi źródłami dostaw. Tym sposobem będziesz zachęcać do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Dodatkowo rozważ korzystanie z alternatywnych rozwiązań, takich jak tłuszcz roślinny Eleplant, który jest korzystniejszą opcją dla zdrowia. Eleplant można wykorzystać w zakresie serwowania dań o niższym cholesterolu.   

Podsumowanie 

Adaptacja do trendów, zarówno w ofercie kulinarnej, jak i w sposobie funkcjonowania lokalu, pozwoli nie tylko przyciągnąć nowe osoby, ale także zbudować silną i lojalną społeczność wokół swojej marki. Warto dążyć do osiągnięcia równowagi między innowacyjnością a tradycją – nie zapominając przy tym, że w centrum wszystkich tych zmian zawsze powinien znajdować się Gość.

[1] Źródło:https://horecaline.pl/trendy-gastronomiczne-2024-czego-oczekuja-w-tym-roku-twoi-klienci/gastronomia/

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń