Warzywa korzenne w zimowym menu Twojej restauracji – jak je smażyć i podawać?
Słodkie, ziemiste a nawet pikantne – warzywa korzenne to cała paleta smaków. Uwiodą nie jedno wybredne podniebienie, ale warto wiedzieć jak je w tym celu przyrządzać. Złociste i chrupiące stanowią najlepsze tło dla mięsnych potraw, ale swój potencjał oddadzą również solo. Na tym jednak nie kończy się lista ich zalet w Twojej restauracji. Co na temat serwowania warzyw korzeniowych musi wiedzieć każdy szef kuchni?
Jesień i zima to czas korzennych warzyw. Warto zrobić dla nich więcej miejsca w swojej karcie dań. Dla restauratorów burak, marchewka, pietruszka czy seler, mają cały szereg korzyści. To bowiem warzywa uprawiane lokalnie. Są zatem świeże i łatwo dostępne dzięki polskim uprawom. Im bardziej będą widoczne w Twoim menu, tym większa szansa na zdobycie świadomych, lojalnych klientów. Warzywa korzenne to bowiem cały szereg składników odżywczych (błonnika, potasu i magnezu) oraz witamin (A, C i K). Stanowią również odpowiedź na potrzeby osób, które unikają mięsa. A wspieranie rodzimych dostawców z pewnością dla wielu Twoich klientów nie pozostanie bez znaczenia.
Jak najlepiej smażyć warzywa, aby przynieść rozgłos Twojej restauracji?
Możesz je podawać swoim gościom pieczone lub gotowane, ale to tym smażonym, chrupiącym z wierzchu i soczystym w środku, mało kto potrafi się oprzeć. Na patelni doskonale się odnajdzie marchewka, pietruszka, smażony seler w plastrach i bataty. Aby mieniły się na talerzach Twoich gości złotem, warto pamiętać o kilku elementach. Po pierwsze tłuszcz (np.Olej z Esencją Masła). Tym, który najlepiej wywiąże się z tego zadania, będzie tłuszcz o wysokiej temperaturze dymienia, np. olej rzepakowy. Zanim połączysz z nim warzywa, bardzo dobrze trzeba olej rozgrzać, bo tylko w ten sposób uzyskasz pożądany, chrupiący pancerz. Zadbaj również o dużą patelnię – niech kawałki warzyw mają dla siebie przestrzeń. Tak je usmażysz, w ścisku je udusisz.
Pod koniec do smażonych warzyw korzeniowych dodaj przyprawy (dzięki temu ich nie przypalisz). Wprawdzie warzywa to niekończące się pole do poszukiwania unikalnych smaków, ale jeśli szukasz sprawdzonych połączeń, to wiedz, że smażona marchewka lubi miód tymianek, rozmaryn i kumin. Z kolei smażony burak lubi towarzystwo orzechów, koziego sera i octu balsamicznego. Ziemniaki smakują wybitnie okraszone wędzoną papryką, chili lub czosnkiem. Pod koniec smażenia dorzuć także odrobinę masła lub Eleplanta (nowa alternatywa dla tradycyjnego masła). Jego obecność wzmocni smak i nada apetycznego połysku, który docenią goście Twojego lokalu.
Warzywa korzeniowe i przepisy będące asem z rękawa każdego szefa kuchni
Usmażone (np. smażony pasternak w ziołach) bywają jedynym, słusznym dodatkiem do pieczonych lub smażonych mięs (np. smażona pierś z indyka, smażony burak w tymianku i occie balsamicznym, lub smażona pierś z kurczaka z ziemniakami, rozmarynem, smażonym chrzanem i czosnkiem). Z kolei karmelizowane (smażona polędwica wieprzowa z karmelizowaną marchewką w miodzie i smażonym imbirem) są niczym kropka nad i, również dla rybnych dań. Rośnie jednak grono klientów, którzy szukają bezmięsnych potraw, a warzywa w Twoim menu (np. frytki z warzyw korzeniowych) pozwolą zawalczyć o ich sympatię. Smażona pietruszka z czosnkiem i cytryną czy też smażone bataty z papryką i kuminem doskonale wcielą się w rolę przystawki. A tarta z pieczonymi warzywami korzennymi czy pieczone warzywa z soczewicą i jarmużem to sycące i zdrowe danie główne. Nie zapominaj jednak o dodaniu orzechów, miodu, musztardy i oliwy. Diabeł tkwi w szczegółach, więc to one sprawią, że klienci znajdą u Ciebie smak, do którego zechcą wracać.
Wartość warzyw korzennych dla Twojej restauracji – jak dużo zyskasz?
W pełni sezonu warzywa korzenne nie tylko oddają cały swój potencjał, jeżeli chodzi o smak. To również wtedy cena ich zakupu jest najbardziej atrakcyjna. Z ekonomicznego punktu widzenia możesz zatem stworzyć zimowe, pyszne menu o wiele niższym kosztem, niż ma to miejsce w przypadku korzystania z surowców, które w Polsce nie są już tak powszechnie dostępne. Im więcej warzyw w Twojej karcie dań, tym większa szansa, że zwrócisz uwagę klientów, którzy poszukują zdrowej kuchni. Warzywa mają bowiem mało kalorii, za to mnóstwo witamin i składników odżywczych. Stanowią również odpowiedź na oczekiwania osób, które unikają mięsa. Szef kuchni, który wykaże się otwartością i wyobraźnią, może za pomocą warzyw stworzyć zatem taką kartę dań, która pozwoli Twojej restauracji zyskać sympatię i rozgłos. Bo zgodnie ze starym porzekadłem: „cudze chwalimy, swego nie znamy”. Czas zatem zgłębić tajniki przyrządzania warzyw oraz wykorzystać cały wachlarz ich możliwości.