atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Kuchnia na wynos – jak zarządzać procesem przygotowania i dostaw w restauracji?

Kuchnia na wynos – jak zarządzać procesem przygotowania i dostaw w restauracji?

We współczesnym, dynamicznym świecie gastronomii, oferowanie dań na wynos stało się niemalże koniecznością. Co więcej, umiejętne zarządzanie tym procesem to klucz do sukcesu pozwalający na zwiększanie przychodów, docieranie do szerszego grona klientów i budowanie silnej marki. „Plany są bezużyteczne, ale planowanie jest niezbędne” a restauracje, które oferują dania na wynos, niejednokrotnie poznały znaczenie tych słów. Pod wskazany adres musi bowiem dotrzeć Twoja potrawa w niezmienionej jakości, i to w ściśle określonym czasie. I mimo, że podobno „wszystkim nie dogodzisz” to swoim klientom akurat możesz. Wystarczą staranne procedury na każdym etapie: od wydzielenia stanowiska poczynając, poprzez skrócenie czasu przygotowania Twoich potraw, a na organizacji pracy zespołu kończąc. Jak powinno wyglądać zarządzanie kuchnią na wynos?  

Coraz wiece restauracji, zapewnia ofertę na wynos. Większa ilość obsługiwanych zamówień, brak ograniczeń w postaci wolnych stolików czy też mniejsza ilość gości z powodu załamania pogody – to wszystko sprawia, że trudno dziś o restaurację, która nie oferuje swojej kuchni na wynos. Jak rozpocząć lub ulepszyć, zarządzanie procesem przygotowania i dostaw w Twojej restauracji?

Optymalizacja przestrzeni kuchennej pod kątem dań na wynos  

O ile dom buduje się na mocnych fundamentach, o tyle restaurację buduje się na efektywnie działającej kuchni. I mowa tutaj już nie tylko o pracy samego zespołu. Aby restauracja z powodzeniem prowadziła sprzedaż swoich dań zarówno na miejscu, jak i na wynos, niezbędny jest właściwy projekt kuchni. Dobrze jest przygotować odrębną przestrzeń na posiłki z dowozem do klienta: strefę przygotowania składników, strefę gotowania i smażenia, strefę dekorowania (jeżeli jest taka konieczność), strefę pakowania oraz strefę odbioru przez dostawców. Ta ostatnia powinna znajdować się poza kuchnią, aby osoby nieupoważnione nie miały do niej wstępu. Właściwe rozplanowanie przestrzeni pozwoli na płynny przepływ pracy, zminimalizuje ryzyko pomyłek i skróci czas oczekiwania na wydanie zamówienia.  

Dobrze jest również wcześniej przygotować niezbędne w tym celu składniki, aby jak najbardziej skracać czas przygotowania zamówień. Pomogą Ci w tym produkty typu convenience dedykowane dla gastronomii: pokrojone warzywa, porcjowane mięso, mrożone ciasto czy pasty warzywne np. Wawrzyniec PRO. Te ostatnie bazują wyłącznie na świeżych warzywach, aromatycznych przyprawach czy grzybach i są pozbawione wszelkich konserwantów. Dostępne są w czterech wariantach smakowych: pasta z suszonych pomidorów i żurawiny, pasta ze słodkiej cebulki i suszonych pomidorów, pasta z pieczarką i borowikiem szlachetnym oraz hummus z pestkami dyni i słonecznika. Są od razu gotowe do spożycia więc ekspresowo przygotujesz na ich bazie dania na ciepło i na zimno, jak zupy, sosy do makaronów i mięs, nadzienie do pasztecików, a także dipy do sałatek i kanapek. Konkretne inspiracje znajdziesz tutaj (link do warzyniecpro.pl) Cały proces przyrządzania i wydawania posiłków z pewnością usprawni także zasada „first in, first out”, czyli pierwsze zamówienie, które weszło, pierwsze musi wyjść.

Efektywne procedury przygotowania i pakowania dań na wynos 

Kiedy Twój zespół jest zwarty i gotowy, a produkty świeże i posortowane, upewnij się, praca będzie się odbywać w sposób zorganizowany. Kluczem do tego są sztywne procedury, które jasno określają: dokładne proporcje wszystkich produktów, czas przygotowania potrawy, sposób zapakowania i skład zestawu. Bo im mniej pytań oraz wątpliwości ze strony Twoich pracowników, tym mniej pomyłek i krótszy czas realizacji zamówienia. A regularne szkolenia personelu z zakresu procedur zapewnią powtarzalność i wysoką jakość usług Trzymaj również rękę na pulsie, a konkretnie na stanach swojego magazynu. Jeżeli spodziewasz się większej ilości potraw na wynos (wolny dzień od pracy, brzydka pogoda), upewnij się, że niczego ci nie zabraknie. Nie zaszkodzi również podział magazynu na produkty przeznaczone do realizacji zamówień stacjonarnych oraz tych na wynos.

Technologia w kuchni na wynos – rozwiązania, które rozwiną Twoją restaurację 

Umówmy się: technologia to Twój największy sprzymierzeniec. Trudno okiełznać chaos, jaki wkrada się do pracy restauracji, jeżeli nie korzystasz z pewnych narzędzi. I nie jest to kwestia mody, tylko efektywnego zarządzania Twoim biznesem, co przekłada się na jego płynną pracę, jakość serwowanych potraw i satysfakcję Twoich klientów oraz na zyski. Obowiązkowo zintegruj wszystkie swoje kanały sprzedaży (strona www, telefon, aplikacje) w jednym systemie do obsługi zamówień w restauracji. Otwórz się również na programy do zarządzania dostawami, jak UpMenu, FoodSoft, POSbistro. Testuj i sprawdzaj działanie różnych narzędzi, w tym dostaw świadczonych przez zewnętrznych przewoźników (Uber Eats, Glovo, Bolt, Pyszne.pl), którzy oferują opcję podłączenia Cię do własnego systemu. Analiza danych z systemów zamówień pozwoli na identyfikację trendów, optymalizację menu i lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów.  

Na koniec opakowania: te wybieraj starannie i mądrze. Muszą bowiem dobrze zabezpieczać Twoje potrawy na czas transportu, a jednocześnie mieć estetyczny wygląd (nie odgniatać się, nie pękać). Te ekologiczne będą pozytywnie wpływać na postrzeganie wizerunku Twojej restauracji zatem miej to z tyłu głowy. Pamiętaj, że wciąż kupujemy oczami. Dołóż zatem starań, aby już na etapie otwierania Twojego zamówienia klient odczuwał przyjemność: dorzuć menu / ulotkę z rabatem na kolejne zamówienie, a jeżeli w zamówieniu znajdą się suche dodatki (pieczywo, grzanki) pamiętaj, aby oddzielnie je zapakować. A obok samego smaku, wygląd Twoich potraw jest największym świadectwem Twojej restauracji.

Kuchnia na wynos – warto, bez dwóch zdań 

Lista zalet, jakie niesie ze sobą oferowanie kuchni na wynos, jest długa — nic więc dziwnego, że nawet najbardziej renomowane restauracje decydują się na takie rozwiązania. Dzięki temu możesz obsługiwać więcej zamówień bez konieczności powiększania lokalu. To szansa na to, by Twoja restauracja pracowała na pełnych obrotach także w godzinach, które w tygodniu zwykle uchodzą za „martwe”. Najważniejszą korzyścią jest dodatkowy dochód, który często znacząco przewyższą zyski generowane wyłącznie ze sprzedaży stacjonarnej. Warto testować i nieustannie usprawniać ten obszar działalności. Pamiętaj, by zadbać o każdy szczegół — od przygotowania, przez pakowanie, aż po dostawę — bo to właśnie na tym budujesz pozytywne doświadczenia klientów, które przekładają się zarówno na większy zysk, jak i na satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń