atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Ekologiczne podejście do zużycia energii: jak generować oszczędności i chronić środowisko?

Ekologiczne podejście do zużycia energii: jak generować oszczędności i chronić środowisko?

Ceny energii szybko rosną. Jednak rachunki za jej zużycie w Twojej restauracji już nie muszą. Wystarczy bowiem kilka kroków, aby wydatki na prąd przestały Ci spędzać sen z powiek. Zwłaszcza, że oszczędności nie są jedyną zaletą, jakie niesie ze sobą optymalizacja kosztów w gastronomii. Jakie decyzje warto podjąć i co dzięki nim zyska Twój lokal? Oto kilka cennych wskazówek i sprawdzonych rozwiązań. 

Koszty związane z energią elektryczną zachwiały stabilnością niejednej restauracji. Dobra wiadomość? To nie jest ślepy zaułek a wydatki na prąd można skutecznie obniżać. Mądre techniki przyrządzania posiłków połączone z obecnością energooszczędnych urządzeń kuchennych pozwolą nie tylko poczynić znaczne oszczędności, ale również wydłużyć żywotność kuchennego sprzętu oraz zyskać status restauracji przyjaznej środowisku. A warto się postarać, ponieważ ekologiczna gastronomia wygrywa w oczach tych coraz bardziej świadomych klientów.

Piec konwekcyjno-parowy: oszczędność i jakość 

Technologia nieustannie się rozwija a przyświeca temu jeden cel: dawać coraz lepszy efekt uzyskany coraz niższym kosztem, którym są wydatki na prąd. Piece konwekcyjno-parowe mają tą przewagę, że nagrzewają się szybciej, pobierają mniej prądu i wody, oraz umożliwiają kilka rodzajów obróbki jedzenia. Niekwestionowaną zaletą tych urządzeń jest również zapobieganie wysychaniu potraw. Warto zatem wiedzieć, jak działa piec konwekcyjno-parowy; cyrkulacja gorącego powietrza w poziomie sprawia, że temperatura w jego wnętrzu rozkłada się równomiernie, a para wodna, która jest dodawana w trakcie, zapewnia miękkość i soczystość jedzenia. 

Energooszczędne lodówki oraz inne urządzenia

Warto również zwrócić uwagę na energooszczędne lodówki, zwłaszcza że to jedno z tych urządzeń, które pracuje przez całą dobę. A im więcej tego typu rozwiązań pojawi się w Twojej restauracji, tym bardziej obniżysz koszty energii, a Twój budżet odsapnie. Dlatego dobrą decyzją będzie również wymiana kostkarki do lodu na wariant chłodzony powietrzem (bardziej oszczędne w eksploatacji), inwestycja w energooszczędne zmywarki i okapy (zużywają mniej wody oraz prądu) zainstalowanie paneli fotowoltaicznych (dzięki czemu w ciągu dnia Twoja restauracja korzysta z naturalnej energii elektrycznej) oraz wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne lub oświetlenie LED.  

Obok samego zakupu urządzeń należy również pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz konserwacji. To pomoże zapobiegać kosztownym awariom i zwiększa wydajność ich pracy. Na koniec dnia zadbaj o wyłączanie urządzeń, kiedy już nie są używane. Wbrew pozorom nawet w trybie czuwania pobierają energię elektryczną. 

Sous-vide oraz inne metody przyrządzania dań – obniżaj zużycie energii elektrycznej bez obniżania jakości

Zgodnie ze znanym powiedzeniem diabeł tkwi w szczegółach. Możesz zatem przyrządzać w swojej restauracji najbardziej wykwintne potrawy i nadal nie znać wszystkich tajników oszczędzających energię w trakcie gotowania. Zacznij od planowania i przygotowania potraw z wyprzedzeniem. W ten sposób ograniczysz czas pracy urządzeń. Jeżeli masz możliwość to zrezygnuj z kuchni gazowej na rzecz indukcyjnej (bardziej energooszczędnej i precyzyjnej). Pomyśl również o technologii sous-vide, czyli dłuższym gotowaniu, ale w niższej temperaturze, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz uzyskanie bardziej soczystych potraw (zwłaszcza mięsnych). Bierz pod uwagę półprodukty, takie jak m.in. mrożone warzywa, porcjowane mięso, filety z ryby czy gotowe sosy. Ich wstępnie przygotowany charakter do dalszej obróbki to nie tylko Twoja oszczędność czasu, ale także szybsze przygotowanie potraw. A dodatkowo ich ujednolicony standard przekłada się na powtarzalną, najwyższą jakość serwowanych dań. 

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na tak prozaiczny element, jakim jest rozmiar garnków. Mniejsze porcje zawsze w mniejszym naczyniu, a co za tym idzie, na mniejszym palniku. Niby drobiazg, ale a w skali miesiąca niedopatrzenie, które może Cię sporo kosztować. A skoro już o garnkach mowa: zwracaj uwagę na korzystanie z pokrywek. Niech Twój personel wie, że ich użycie skraca czas gotowania i znacznie obniża zużycie energii. Podobnie jak świadomość, że wyłączanie urządzeń grzewczych z wyprzedzeniem pozwala wykorzystać ciepło resztkowe. Edukuj zatem swoich ludzi, aby cały zespół dysponował tym samym poziomem wiedzy. 

Optymalizacja przestrzeni kuchennej – efektywnie zarządzaj energią

Duże zmiany zaczynają się od małych kroków. Jeżeli zatem wdrożysz powyższe praktyki, to czas przyjrzeć się kuchni z „lotu ptaka”. Zwróć zatem uwagę czy urządzenia, które wytwarzają dużo ciepła (mowa m.in. o piecach, płycie grzewczej) znajdują się bezpośrednio w swoim sąsiedztwie. Dzięki temu ograniczysz zużycie energii. Dzieje się tak ponieważ urządzenia wykorzystują wzajemnie wytwarzane przez siebie ciepło, co zmniejsza ich apetyt na dodatkową energię. Przemyślany projekt kuchni to również mniejsza ilość prądu zużywanego przez klimatyzację na chłodzenie pomieszczenia oraz wydłużona żywotność urządzeń chłodniczych, które nie powinny stać zbyt blisko tych emitujących wysokie temperatury. Pomyśl również o czujnikach światła w często uczęszczanych miejscach (takich jak magazyn, czy też toalety). To pozwoli Ci unikać strat energii powstałych w wyniku niezgaszonego światła, zarówno przez Twój personel, jak również gości.  

Kiedy już zadbasz o efektywne ustawienie wszystkich urządzeń, rozważ dobrą izolację termiczną. Dzięki niej zimą ograniczysz straty ciepła, a latem skutecznie zapobiegniesz przegrzewaniu się kuchni. Poddaj weryfikacji również system wentylacji i wyciągów kuchennych. Efektywny zapobiega stratom ciepła i zapewnia odpowiednią jakość powietrza, a jego regularne czyszczenie i konserwacja to prawidłowe działanie i niższe zużycie energii. Weź pod uwagę również wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej. To rozwiązania mogące zmniejszyć zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych systemów. A kiedy czas pracy w kuchni dobiegnie już końca, dopilnuj, aby wyciągi były wyłączane.

Podsumowanie

Jak widzisz, metod na redukcję zużycia prądu w Twojej restauracji jest naprawdę sporo. Niektóre z nich będą wymagać dodatkowych kosztów, inne będą jedynie kwestią wdrożenia nowych praktyk. Stawka jest jednak duża i jest o co powalczyć. Koszty energii są bowiem obecnie bardzo wysokie, a w najbliższym czasie będą jedynie rosły. Pewnych decyzji nie warto zatem odwlekać, zwłaszcza że ekologia w gastronomii cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń