atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Oktoberfest – święto piwa i niemieckich przysmaków. Przepis na sauerkraut balls.

Oktoberfest – święto piwa i niemieckich przysmaków. Przepis na sauerkraut balls.

Choć Oktoberfest jest znany przede wszystkim z piwa, równie ważną rolę odgrywa na nim tradycyjne bawarskie jedzenie. Przekąski serwowane podczas festiwalu są sycące i słone, dlatego doskonale komponują się ze złocistym, chmielowym napojem. Poznaj przepis na jedną z nich!

Oktoberfest to kilkutygodniowy festiwal, który przyciąga miliony odwiedzających z całego świata, chcących doświadczyć autentycznej bawarskiej kultury. Jej nieodłączną częścią jest oczywiście jedzenie! Sprawdź nasz przepis na wyjątkową przekąskę do piwa – smażone kulki z mięsem i kiszoną kapustą.

Historia Oktoberfestu

Oktoberfest ma swoje korzenie w początkach XIX wieku. Festiwal narodził się z okazji ślubu księcia Ludwika I Bawarskiego z księżniczką Theresią von Sachsen-Hildburghausen, który odbył się dokładnie 12 października 1810 roku. Na cześć tego wydarzenia zorganizowano huczne obchody przed bramami Monachium, które trwały kilka dni i zakończyły się wyścigami konnymi. Z roku na rok święto stawało się coraz bardziej popularne, a tradycyjne wyścigi konne z czasem zastąpiono festiwalem piwa. Słynne już namioty piwne, stanowiące dzisiaj symbol Oktoberfestu, pojawiły się w 1896 roku.Dziś do Monachium na Oktoberfest przyjeżdża średnio 6 mln ludzi. Na turystach największe wrażenie robi obsługa festiwalu – kelnerki i kelnerzy, pojawiający się w swoich charakterystycznych strojach, wyspecjalizowali się w efektownym noszeniu kufli. Oczywiście będąc na miejscu, wypada spróbować tradycyjnego monachijskiego piwa (warzonego zgodnie z prawem czystości Reinheitsgebot), a także lokalnych przysmaków.

Smaki Bawarii

Podczas Oktoberfestu odwiedzający mogą delektować się tradycyjnymi bawarskimi przysmakami, które są esencją lokalnej kultury kulinarnej. Niemieckie potrawy najczęściej są bogate w cebulę, ocet, słoninę i śmietanę, przez co są bardzo sycące. Do ich przygotowania używa się też sporo soli – aby ugasić pragnienie, uczestnicy festiwalu chętnie sięgają po kufel bawarskiego piwa.

Na festiwalu można spróbować takich przysmaków jak:

  • Brotzeit – popularny talerz frykasów, na którym oprócz serów i wędlin można znaleźć precle, świeże rzodkiewki i pasztet z wątróbek. Podawany w chlebowej formie w towarzystwie sałatki ziemniaczanej,
  • Obazda – bawarskie smarowidło na chleb zrobione z sera camembert, cebuli, papryki, masła i piwa,
  • Reiberdatschi – placki ziemniaczane, tradycyjnie podawane z sosem jabłkowym, kwaśną śmietaną i lukrem,
  • Flammkuchen – „biała pizza” zwieńczona kwaśną śmietaną, cienko pokrojoną cebulą i smalcem z wędzonego bekonu,
  • Bratwurst Balls – kulki na jeden kęs; panierowane i smażone. Podawane z bawarską musztardą i kiszoną kapustą,
  • Frikadellen – smażone placki z mielonego mięsa, zazwyczaj robione z mięsa wieprzowego i wołowego. Często podawane z rzodkiewką i ciemnym pieczywem,
  • Schweinshaxe – pieczona golonka wieprzowa o chrupiącej skórce,
  • Hendl – pieczone kawałki kurczaki,
  • Precle – tradycyjny bawarski wypiek na bazie drożdży i mąki pszennej. Często obsypywany czarnym makiem, grubą solą, sezamem, czarnuszką lub kminkiem,
  • Pieczone w cukrze migdały.

Przepis na sauerkraut balls

Jeśli chcesz swoimi potrawami oddać atmosferę Oktoberfestu, zaserwuj Gościom sauerkraut balls, czyli smakowite mięsne kuleczki z dodatkiem kiszonej kapusty. Przekąska idealnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju imprezach – jest chrupiąca, słona i łatwa do podania. 

Składniki (4-5 porcji):

  • 500 g drobno posiekanej szynki,
  • 250 g mielonego mięsa wieprzowego,
  • 1 szklanka dobrze odsączonej kiszonej kapusty,
  • 1/2 szklanki bułki tartej,
  • 1 jajko,
  • 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu,
  • 1/2 łyżeczki soli,
  • 1/2 łyżeczki czosnku w proszku.

Przepis:

W dużej misce połącz szynkę, mieloną wieprzowinę, odsączoną kiszoną kapustę, sól, pieprz i czosnek w proszku. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Formuj z masy małe kuleczki o średnicy około 3-4 cm, a następnie obtocz w mące, jajku i bułce tartej. Smaż je na rozgrzanym tłuszczu, aż będą dobrze zarumienione. Złociste kulki podawaj jeszcze ciepłe z keczupem lub musztardą.

Smacznego!

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń