Co wybierać – półprodukty/produkty convenience czy produkcję od podstaw?
„Czas to pieniądz” mawiał Benajmin Franklin. W dzisiejszym dynamicznym świecie gastronomii, gdzie liczy się czas oraz efektywność produkty convenicnce stają się cennym wsparciem dla restauratorów. Te oczywiście mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, dlatego przyjrzyjmy się jakie są mocne strony półproduktów dla Twojej restauracji, a na co zdecydowanie musisz uważać, aby nie stracić sympatii klientów.
Może i „miłość Ci wszystko wybaczy” jak mówią słowa polskiej piosenki, ale klient w gastronomii wybaczy Ci niewiele. A to oznacza, że słabej jakości produkty, drobne błędy lub niewłaściwy czas przygotowania zniweczą Twój efekt końcowy, a klient poszuka lepszej jakości u Twojej konkurencji. Dlatego wybór odpowiednich produktów jest kluczowy dla sukcesu restauracji. Nie dziwi zatem fakt, że lwia część świata szefów kuchni sięga coraz częściej w gastronomii po półprodukty. O czym jednak warto wiedzieć wprowadzając je do swojej restauracji?
Jak wybrać najlepsze półprodukty – 3 złote zasady
Półprodukty to dziś narzędzie pracy zarówno dla tych mniej znanych, jak również tych światowej klasy szefów kuchni. Produkty convenience, takie jak obrane warzywa, mrożone owoce, ciasto do pizzy czy filetowana ryba, to optymalizacja czasu i kosztów pracy. Uwalniają zespół kuchenny od żmudnych czynności przygotowawczych, pozwalając skupić się na tworzeniu wyjątkowych dań, jednocześnie nie rezygnując z ich jakości i smaku. Zanim jednak zdecydujesz się wprowadzić półprodukty do swojej restauracji, pamiętaj o 3 żelaznych zasadach.
- Jakość: wybieraj produkty od sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują najwyższą jakość i smak. Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru
- Skład: czytaj etykiety i unikaj produktów z konserwantami, wzmacniaczami smaku i barwnikami. Naturalne składniki to podstawa dobrej kuchni. Jak mawiał Jean – Georges Vongerichten: “Nie jesteś lepszym kucharzem niż składniki, których używasz”
- Testowanie: nieustannie testuj nowe produkty i dostawców. Szukaj rozwiązań, które spełniają Twoje oczekiwania pod względem smaku, konsystencji i jakości.
Efektywność w kuchni restauracyjnej jest ważna, ale nigdy nie może się odbywać kosztem Twojego klienta.
Zalety i wady convenience food, które szef kuchni powinien znać
Każdy kij ma dwa końce i z półproduktami bywa podobnie. Zanim zatem wprowadzisz je do swojej restauracyjnej kuchni, pamiętaj, że oszczędność czasu w gastronomii, jaką jest korzystanie z convenience food, może w niektórych przypadkach przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Gotowe rozwiązania to oszczędność czasu, ale ważne, aby korzystać z niego mądrze. Niektóre dania, takie jak puree ziemniaczane, zawsze będą smakować lepiej przygotowane od podstaw. Produkty convenience sprawdzą się natomiast w przypadku dań, które wymagają dużej ilości przygotowania wstępnego, np. obierania i krojenia warzyw.
Unikaj gotowych sosów i dań, które ograniczają kontrolę nad recepturą. Twoja restauracja to Twój unikalny smak i styl. Nie pozwól, aby zewnętrzne produkty zdominowały Twoje menu. Trendy w produkcji gastronomicznej – podążaj ich śladem, ale z głową.
Efektywność w kuchni to słowo klucz. Nie ma zatem niczego złego w korzystaniu z obranych lub mrożonych owoców i warzyw, które skracają czas przygotowania potraw, czy wstępnie przygotowanym mięsie, które pozwala uniknąć skażenia produktu. Półprodukty gwarantują bowiem także powtarzalność, o którą trudno w pośpiechu, jaki towarzyszy na profesjonalnej kuchni. Decydując się na takie rozwiązania trzeba jednak na pierwszym miejscu zawsze postawić efekt końcowy, jakim jest smak potrawy. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i to ono decyduje o zadowoleniu i powtórnej wizycie klienta.