atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Frytowanie – wady i zalety. Przekonaj się, czy warto!

Frytowanie – wady i zalety. Przekonaj się, czy warto!

Frytowanie produktów to prosta metoda na osiągnięcie doskonałej chrupkości z zewnątrz i idealnej miękkości w środku. To także jedna z najszybszych metod obróbki żywności. Czy warto jednak frytować, kiedy można smażyć klasycznie? Jakie są zalety, a jakie wady frytowania?

Frytowanie to smażenie w głębokim tłuszczu, nazywane także zanurzeniowym. Jest to metoda obróbki, której można poddać niemalże wszystkie produkty: warzywa, mięsa, ryby, te panierowane i te bez panierki, te o nieregularnych kształtach (jak np. skrzydełka), czy w regularnej formie (jak np. frytki). Frytować można także produkty nieoczywiste jak owoce, lody czy chociażby croissanty…

Smażenie zanurzeniowe jest popularne zwłaszcza w sezonie letnim, bo to jedna z najszybszych metod obróbki żywności. W ofercie wielu punktów sezonowych, często jedynym produktem, który nie jest smażony w głębokim tłuszczu, są sałaty i surówki, podczas gdy wszystko inne trafia do frytownicy. 

Zobacz, kiedy szczególnie warto sięgnąć po tę technikę przyrządzania żywności.

Frytowanie – zalety. Kiedy warto frytować produkty?

Frytowanie się opłaca – zwłaszcza z odpowiednim produktem. Często produkty głęboko smażone postrzegane są jako ciężkostrawne lub po prostu niezdrowe. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty –  nieprawidłowo prowadzony proces, który przejawia się np. w doborze złej jakości tłuszczu, przegrzewaniu go, pomijaniu filtracji, ale także w np. nieodpowiednio przygotowane produkty do smażenia. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, żeby w pełni cieszyć się smakiem smażonych przysmaków. Ale do rzeczy! Sprawdźmy dlaczego warto wybierać frytowanie:.

– równomierne smażenie – produkt jest frytowany z każdej ze stron w takiej samej temperaturze

– pełen komfort procesu – wygodne zanurzanie i wynurzanie sita, bez konieczności regularnego obracania produktów

– wszechstronność i szybkość procesu

– doskonały smak, którego poszukują goście – chrupkość z zewnątrz, miękkość w środku

– neutralny smak i zapach – frytowanie odbywa się najczęściej na fryturach nowej generacji, które są bezsmakowe i bezzapachowe 

A wady frytowania?

Wady będzie miało przede wszystkim nieumiejętne frytowanie – np. zanurzanie produktu w niewystarczająco rozgrzanym tłuszczu (zwłaszcza złej jakości) lub frytowanie zbyt dużej partii produktów (idealna proporcja we frytowaniu to 1:10, z czego 10 = tłuszcz). Z kolei przedłużony proces smażenia poskutkuje przesmażonym jedzeniem i szybszą degradacją tłuszczu. Nie będzie to ani smaczne, ani ekonomiczne. Smażenie na niewystarczająco rozgrzanym tłuszczu bedzie skutkowac nadmierną jego absorpcją. Te wady możesz jednak w prosty sposób zamienić w zalety. Wybieraj odpowiednie produkty do kuchni profesjonalnej i unikaj wymienionych błędów, a frytowanie z pewnością stanie się mocną stroną Twojej kuchni!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń