atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Czym są modne monoporcje i jak je przygotować?

Czym są modne monoporcje i jak je przygotować?

Na żadnej konferencji nie powinno zabraknąć stołu ze słodkimi przekąskami! Jednym z ciągle popularnych trendów są monoporcje. To nie tylko wygodny sposób na serwowanie deserów, ale także możliwość zaprezentowania małych dzieł cukierniczych. 

Z eventów i bankietów zniknęły już wielkie ciasta i torty, a zamiast tego pojawiły się małe, indywidualne porcje deserów. Pięknie udekorowane tartaletki, ciasta na patyku czy minitorciki – to tylko kilka propozycji, obok których goście nie przechodzą obojętnie. Dowiedz się, czym są monoporcje i jakie są ich zalety. 

Czym są słodkie monoporcje?

Monoporcje to nic innego jak małe, indywidualne porcje deserów. Najważniejsza jest tu właśnie forma podania słodkiej przekąski – każda porcja jest przygotowywana i podawana osobno. W taki sposób, aby można było zjeść ją “na raz”. 

Ten rodzaj słodkiej przekąski jest przede wszystkim wygodny w serwowaniu. Podając Gościom monoporcje, nie trzeba martwić się dzieleniem czy krojeniem deseru. Monoporcje je się łyżeczką lub widelczykiem prosto z tacki lub z naczynia (najlepiej ekologicznego i biodegradowalnego). Goście doceniają tę formę jedzenia szczególnie podczas eventów, na których nie siedzi się przy stołach, a przekąski podawane są w formie bufetu.

Inna zaleta monoporcji?

Monoporcje pozwalają na precyzyjne dostosowanie liczby deserów do liczby Gości. Dzięki temu unikniesz resztek, które mogą zostać po konferencji lub przyjęciu.

Możliwość degustacji różnych smaków

Mateusz Piłat, Marketing & Trade Marketing Manager z Unilever Food Solutions, zauważa, że monoporcje świetnie wpisują się w trend „sharing plates” – ten sposób serwowania dań pozwala na kosztowanie i dzielenie się jedzeniem z innymi.*

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Dzięki temu, że monoporcje są małymi deserami, Gość ma szansę spróbować kilku mniejszych porcji zamiast jednej większej. To daje możliwość eksplorowania różnych smaków i tekstur wykorzystanych do stworzenia słodkich wyrobów, aby następnie podzielić się swoimi smakowymi odczuciami z osobami towarzyszącymi. 

Jak podawać słodkie monoporcje?

Każda monoporcja jest osobną przekąską. Warto więc postarać się, aby każda z nich zachwycała kunsztem wykonania. Dekoruj słodkie monoporcje np. owocami i kremami – niech będą pyszne i przyciągają wzrok! 

Dodatkowo zadbaj o odpowiednie naczynie. Monoporcje można podawać na różne sposoby – wszystko zależy od rodzaju deseru i od tego, gdzie będą serwowane. Zawsze warto skonsultować to z organizatorem konferencji, bankietu lub innego wydarzenia. 

Papierowe podkładki

Monoporcje możesz podawać na papierowych podkładkach z uchwytem, które są idealne do eksponowania np. ciastek w kształcie kuli lub ptysiów z kremem. Pamiętaj jedynie, że struktura przekąski powinna być wystarczająco trwała i zwarta.

Naczynia wielokrotnego użytku

Desery w formie musu możesz podawać w przezroczystych naczyniach ze szkła (kieliszki, słoiki), które pozwolą Gościom nacieszyć się efektem wizualnym. Takie naczynia dodatkowo ułatwiają pracę obsłudze – kelnerzy mogą łatwo identyfikować serwowane przekąski. 

Popularne są jednak również porcelanowe lub ceramiczne naczynia, które świetnie sprawdzą się do serwowania np. crème brûlée.

Ekologiczne propozycje

Gdy organizatorowi zależy na podkreśleniu ekologicznego wymiaru swojej imprezy, serwuj monoporcje na tackach wykonanych z neutralnych smakowo i naturalnych materiałów, czyli np. na bambusowych tackach lub w drewnianych miseczkach. Dobrym rozwiązaniem są też biodegradowalne naczynia z trzciny cukrowej. 

Jak przygotować monoporcje?

  1. Wybierz naczynie: Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego naczynia. Pamiętaj, aby było ono czyste i suche przed rozpoczęciem przygotowań deseru.
  2. Postaw na warstwy: Zrób warstwy z ciastek, musów, kremów, owoców, orzechów lub innych składników. Ważne jest, aby warstwy były umieszczone w naczyniach w sposób estetyczny.
  3. Zadbaj o dekorację: Słodkie monoporcje muszą nie tylko doskonale smakować, ale również pięknie prezentować się na bankietowym stole. Udekoruj każdą porcję owocami, listkami mięty lub płatkami złota. 
  4. Pamiętaj o temperaturze: Jeśli deser wymaga schłodzenia, upewnij się, że monoporcje spędziły w lodówce odpowiednią ilość czasu. Podatne na wyższą temperaturę monoporcje podawaj dopiero na koniec imprezy.

PS Słodkie monoporcje to trend, który zupełnie zmienił podejście do podawania deserów na imprezach masowych. Serwuj swoim gościom indywidualne porcje, które są wizualnym majstersztykiem! Jeśli zależy Ci na powtarzalnym i idealnym efekcie, sięgnij po krem cukierniczy Prima Kreemi White SG.

Źródło:

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń