atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Ekologiczne metody przechowywania produktów. Jak to robić?

Ekologiczne metody przechowywania produktów. Jak to robić?

Unikanie marnotrawstwa żywności, optymalizacja kosztów oraz wprowadzenie zrównoważonych praktyk do codziennej pracy kuchni to cele, które branża gastronomiczna powinna postawić sobie za priorytet. Do jego realizacji z pewnością przyda się wiedza, jak efektywnie przechowywać produkty, aby maksymalizować ich świeżość i trwałość. 

Ekologiczne metody przechowywania produktów nie tylko przyczyniają się do ochrony naszej planety, ale również wpływają na jakość serwowanych dań. Podpowiadamy, jak to robić skutecznie i w duchu zrównoważonego rozwoju!

Wybieraj odpowiednie pojemniki

Jak najdłużej zachować świeżość produktów? Oto, jakie pojemniki do przechowywania ich powinny się znaleźć w profesjonalnej kuchni:

Szklane pojemniki

Szklane pojemniki są doskonałym wyborem z kilku powodów. Po pierwsze, szkło jest materiałem neutralnym, co oznacza, że nie reaguje z przechowywaną żywnością, nie zmieniając jej smaku ani zapachu. Jest także łatwe do czyszczenia i może być sterylizowane, co jest z pewnością pomaga w utrzymaniu wysokich standardów higieny. Ponadto są trwałe, odporne na zarysowania i można je bezpiecznie używać w zamrażarce, lodówce, a nawet piekarniku (o ile są do tego przeznaczone). Co ważne, szkło w 100% można poddać recyklingowi, co bez wątpienia jest dodatkowym atutem!

Pojemniki ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to kolejny materiał godny polecenia dla kuchni profesjonalnych. Jest wyjątkowo trwała, co sprawia, że pojemniki wykonane z tego materiału mogą służyć przez wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Stal nierdzewna jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na korozję. Takie pojemniki są idealne do przechowywania surowego mięsa, ryb oraz innych produktów wymagających szczególnej higieny. Tak samo, jak szklane naczynia, są neutralne – nie wpływają na smak i zapach przechowywanej żywności. 

Silikonowe pojemniki

Są lekkie, elastyczne i można je składać, co czyni je niezwykle praktycznymi w ograniczonej przestrzeni kuchennej. Silikon jest odporny na wysokie i niskie temperatury, dlatego pojemniki z tego materiału można bezpiecznie używać w zamrażarce, a nawet w piekarniku. Ponadto są łatwe do czyszczenia i – podobnie jak szkło i stal – nie wpływają na smak przechowywanej żywności. Mimo że materiał, z którego są wykonane, jest mniej przyjazny dla środowiska, to są bardzo trwałe – mogą być wielokrotnie używane, co przyczynia się do redukcji odpadów.

Jakich pojemników unikać?

Unikaj pojemników zawierających BPA (substancja, która wchodzi w reakcje z żywnością), trudnych do recyklingu tworzyw sztucznych oraz jednorazowych opakowań. Rezygnując z takich naczyń robisz krok w kierunku bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej gastronomii.

Zapewnij właściwą temperaturę przechowywania

Zachowanie odpowiedniej temperatury przechowywania minimalizuje ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii i tym samym redukujemy ilość odpadów. 

Warzywa i owoce przechowuje się w suchych, przewiewnych miejscach o temperaturze od 5 do 9°C. W lodówkach i chłodniach powinno się trzymać mięsa, ryby i nabiał – w temperaturze od 1°C do 4°C. Natomiast w zamrażarkach powinno być od -18°C do 24°C – w tak niskiej temperaturze większość patogenów nie jest w stanie się rozwijać, co zapobiega psuciu się produktów. 

Nasza wskazówka:

Aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania, niezbędne jest regularne monitorowanie temperatury w sprzęcie chłodniczym – najlepiej za pomocą zewnętrznych termometrów. Warto również zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w lodówce, poprzez unikanie przepełnienia.

Zadbaj o porządek

Układanie produktów w lodówce jest nie tylko wyrazem dbałości o detale, ale także niezbędnym elementem zapewnienia najwyższej jakości i bezpieczeństwa serwowanych dań. Przestrzeganie zasady FIFO (First In, First Out) stanowi fundament efektywnego zarządzania zapasami w kuchni, minimalizując ryzyko marnowania cennych składników. Ta metoda gwarantuje, że produkty zakupione i przechowywane jako pierwsze są również wykorzystywane w pierwszej kolejności. 

Dodatkowo optymalna organizacja chłodziarek w restauracji pozwala zachować odpowiednie standardy higieniczne. Warzywa i owoce powinny być przechowywane w oddzielnych strefach, gdzie wyższa wilgotność wspiera ich dłuższe zachowanie świeżości. W oddzielnym miejscu powinny znajdować się mięsa, ryby i owoce morza, z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego. Podobnie wszelkie produkty kiszone – te z kolei swoim intensywnym aromatem mogą wpłynąć na smak innych artykułów, a także przyczynić się do ich zepsucia (przez obecność żywych kultur bakterii). 

Etykietowanie produktów

Systematyczne oznaczanie produktów z datą przygotowania lub otwarcia i przewidywanym terminem przydatności do spożycia jest fundamentalne dla zapobiegania marnotrawstwu żywności. Dodatkowo etykietowanie pozwala personelowi kuchennemu na szybką identyfikację zawartości pojemników, co jest przydatne w dynamicznym środowisku pracy, gdzie czas ma kluczowe znaczenie.

W profesjonalnej kuchni etykiety powinny zawierać nie tylko informacje o dacie przygotowania i terminie ważności, ale także o ewentualnych alergenach, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Gości. 

Podsumowanie

Inwestycja w zrównoważone praktyki to krok w stronę bardziej odpowiedzialnej gastronomii i ekonomicznego biznesu. Do swoich dań wykorzystuj produkty gwarantujące efektywność kosztów i czasu pracy. Wybierz Maestro Gold – płynną fryturę, która zapewnia długi czas smażenia oraz szybkie użycie. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń