atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Grzybobranie: jak wykorzystać sezonowe grzyby w kuchni?

Grzybobranie: jak wykorzystać sezonowe grzyby w kuchni?

Szefowie kuchni cenią je od wieków. Umiejętna technika przyrządzania pozwala bowiem wydobyć z grzybów ich wyjątkowy, niepowtarzalny smak. Pieczone i smażone są bardziej intensywne, z kolei po ugotowaniu łagodnie zaznaczają swoją obecność w potrawie. Na przełomie września i października polskie lasy obfitują w te zdrowe i pyszne skarby. Jakie rodzaje grzybów warto wykorzystać w swoim menu? W jaki sposób je przyrządzać, aby wydobyć drzemiący w nich potencjał?

Pod względem grzybów rodzime lasy są dla nas bardzo łaskawe. Jesień to bowiem czas, który obdarza nas większością tych jadalnych odmian. Wbrew krzywdzącej opinii, że grzyby są przede wszystkim dość ciężkostrawne, są one również źródłem witamin, potasu, fosforu czy też żelaza. Warto je zatem zaprosić do swojej kuchni, zwłaszcza, że ich przyrządzanie jest niezwykle proste.

Grzyby w Twoim menu – rodzaje oraz sposób przyrządzania

Smażone grzyby to całe spektrum kulinarnych możliwości. Złociste i chrupiące są tak intensywne w smaku, że niektórzy z powodzeniem zastępują nimi obecność mięsa. Warto jednak pamiętać, aby nie moczyć grzybów przed smażeniem unikając tym samym gromadzenia się w nich wody. Po oczyszczeniu pędzelkiem z piachu i resztek mchu, można je wrzucać od razu na patelnię. Wybór tłuszczu nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Warto wybierać ten, który w wysokich temperaturach nie traci walorów smakowych i zdrowotnych np. olej rzepakowy. Dla smakoszy maślanego efektu dobrym rozwiązaniem jest Eleplant – tłuszcz będący mieszanką olejów roślinnych, ale z wyczuwalnym smakiem masła. A które grzyby najlepiej sprawdzą się podczas smażenia? Na patelni z powodzeniem odnajdują się tak popularne gatunki grzybów, jak: 

Przepis na Kanie – panierowane Kanie z frytkami

Oczyszczone grzyby zalać mlekiem i odstawić na godzinę. Przygotować roztrzepane jajka doprawione solą i pieprzem oraz rozgrzać na patelni tłuszcz. Kanie zanurzyć w jajku a następnie w tartej bułce, aby w procesie smażenia otrzymać chrupiącą i złocistą panierkę. Podawać z grubo siekanymi frytkami. 

Przepis na Rydze – Rydze w śmietanie

Na patelni rozgrzej tłuszcz roślinny Eleplant, a następnie dodaj pokrojone Rydze smażąc je przez 10 minut. Następnie dopraw solą, pieprzem i tymiankiem oraz posiekanym czosnkiem. Dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj dla uzyskania jednolitej konsystencji. Podawaj z natką pietruszki oraz pieczonymi ziemniakami. 

Przepis na Kurki – stek z Kurkami

Umyte podsmaż przez 5-7 minut z dodatkiem cebuli, czosnku, śmietanki i natki pietruszki, a następnie podaj w towarzystwie grillowanego mięsa lub steków 

Przepis na Boczniaki – Wegeburger

Umyte grzyby porwij na włókna a następnie dodaj do zeszklonej cebuli dodając czosnek oraz sos sojowy. Dopraw solą, czarnym pieprzem i wędzoną, słodką oraz pikantną papryką, a następnie podawaj w bułce z dodatkiem pomidorów, pikli i sosu musztardowego jak tradycyjnego burgera. 

Przepis na Borowiki – Pappardelle z borowikami

Pokrój borowiki i wrzuć na rozgrzany tłuszcz Eleplant. Dodaj pokrojoną, dobrej jakości kiełbasę a następnie posiekaną cebulę i czosnek. Dodaj białe wino, natkę pietruszki, śmietanę oraz pieprz i sól do smaku. Połącz sos z gorącym makaronem.

Warto pamiętać, że sezon na grzyby trwa dosyć krótko. Możesz zatem stworzyć sezonowe menu, które przyciągnie koneserów tego typu smaków. A intensywny charakter grzybów stanowi doskonały fundament do prostych potraw z wykorzystaniem jedynie kilku najprostszych składników. Dla Ciebie to zatem krótszy czas przygotowania potraw i niższe koszty, a dla gości niecodzienny smak. 

Polskie „trufle” – szlachetne Smardze dla najbardziej wymagających klientów

Jeżeli poszukujesz grzybów, które pozwolą Ci przyrządzić iście królewską potrawę dla Twoich gości, z pewnością zwróć uwagę na Smardze. Za sprawą lekko orzechowo – korzennego smaku często są porównywane do trufli, które notabene występują również w Polsce, a konkretnie w Borach Tucholskich i na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Kto zatem przywiązuje wagę w swojej kuchni do produktów polskiego pochodzenia, ten na polskie trufle może dziś już liczyć. Drzewne, delikatnie ziemiste, z subtelną nutą czekolady potrafią zwieńczyć swoim smakiem niejedno, wykwintne danie. Doceniane szczególnie w kuchni włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej, znajdą dla siebie miejsce również w polskich potrawach. 

Smardze mają jednak nieco niższą cenę zakupu, oraz odwdzięczają się niespotykanym aromatem i smakiem zarówno w sosach do makaronów i mięs, jak również w omletach. Decydując się na zakup warto korzystać wyłącznie z usług atestowanych hodowców, gdyż Smardze są łudząco podobne do kilku innych gatunków grzybów. Można się zatem ich zakupem słono rozczarować. 

 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń